Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej

Utworzono dnia 16.11.2021

Szanowni Mieszkańcy

Co oznacza zmiana standardu nadawania dla widza?

Dzięki wprowadzeniu nowego standardu nadawania telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC widzowie zyskają dostęp do większej liczby programów telewizyjnych w wyższej jakości obrazu, lepszego dźwięku w technologii Dolby AC-4, zapewniającej poprawienie jakości ścieżek dialogowych oraz rozbudowane możliwości personalizacji ścieżki dźwiękowej, a także usługi dodatkowe w postaci telewizji hybrydowej HbbTV i większą odporność na zakłócenia.

Zmiana standardu nadawania może wiązać się z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego lub zakupu zewnętrznego dekodera DVB-T2/HEVC. Telewizory przystosowane do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie powinny przestroić się samoczynnie. Może również zajść konieczność ręcznego wyszukania programów lub zrestartowania odbiornika poprzez chwilowe odłączenie go od zasilania.

 

Sprawdź, czy możesz odbierać telewizję naziemną w nowym standardzie już dziś?

W ramach emisji testowych Telewizja Polska nadaje już wybrane programy w nowym standardzie nadawania DVB-T2/HEVC:

 

Nadajnik Wrocław Slęża - Kanał 37

TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP Kultura.

 

Nadajnik Wrocław ŻURAWINA - Kanał 42

Wydarzenia 24 (Polsat)

 

Nadawanie odbywa się w ramach tzw. multipleksu testowego telewizji naziemnej na obszarze całej Polski. Informacje, w zasięgu którego nadajnika się znajdujemy, można uzyskać na stronie internetowej emimaps.emitel.pl lub w dedykowanej aplikacji mobilnej EmiMaps dostępnej na systemach iOS i Android.

Po uruchomieniu aplikacji należy w pasku górnym zaznaczyć MUX testowy TVP, zaś w pasku wyszukiwarki wpisać interesującą nas miejscowość (Wrocław).

Jak odebrać programy w telewizji naziemnej w nowym standardzie?

Aby móc odebrać programy dostępne w naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie nadawania, należy upewnić się, że posiadany w domu odbiornik ma odpowiednie parametry techniczne (obsługuje standard HEVC zwany też H.265) i posiada wbudowany (zintegrowany) tuner DVB-T2/HEVC lub jest podłączony do zewnętrznego dekodera DVB-T2/HEVC. Telewizory samoczynnie powinny zestroić listę programów w nowym standardzie, może jednak zdarzyć się, że trzeba będzie wyszukać programy ręcznie lub zrestartować odbiornik poprzez chwilowe odłączenie go od sieci i ponowne uruchomienie.

 

Jak sprawdzić czy mój telewizor odbierze nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC

Aby odbierać telewizję naziemną w nowym standardzie nadawania należy ustalić, czy jest on przystosowany do odbioru standardu DVB-T2/HEVC. Możliwości techniczne odbiornika można sprawdzić używając wyszukiwarki umieszczonej na naszej stronie głównej oraz w jego instrukcji obsługi lub na stronie internetowej producenta.

Jeśli stwierdzimy, że posiadany odbiornik nie obsługuje nowego standardu nadawania (nie ma wbudowanego tzw. dekodera wewnętrznego), to należy dokupić tuner/dekoder jako urządzenie zewnętrzne. Tuner zewnętrzny po podłączeniu do telewizora i sygnału antenowego umożliwi korzystanie z telewizji naziemnej w nowej technologii. W przypadku wbudowanego fabrycznie tunera DVB-T2/HEVC w telewizorze, wystarczy podłączyć go bezpośrednio do sygnału antenowego.

 

Jak zmiana standardu nadawania przebiega w Polsce?

W okresie od marca do kwietnia 2022 r. nastąpi w Polsce zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej. Obecnie obowiązujący DVB-T/MPEG-4 zostanie zastąpiony nowym i bardziej efektywnym DVB-T2/HEVC. Planowany termin przełączenia sygnału z DVB-T na DVB-T@/HEVC dla Wrocławia to 28 marca 2022 r. Dotyczy to MUX-1, MUX-2, MUX-3 i MUX-4. Zmiana ta nie dotyczy MUX-8, który działa w innym zakresie częstotliwości, nieobjętym refarmingiem.

Od momentu przełączenia na nowy standard nadawania telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC, dotychczasowy naziemny sygnał DVB-T/MPEG-4 nie będzie dłużej dostępny.

 

Informację przygotował: Witold Król, 16.11.2021 r.