Zasada działania zaworów termostatycznych grzejnikowych - informacja powtórna
Działanie zaworów termostatycznych z głowicami odbywa się na zasadzie “otwórz – zamknij”, dzięki czemu w pomieszczeniu utrzymywana jest stała temperatura niezależnie od zmieniającej się temperatury otoczenia. Z tego właśnie powodu temperatura grzejnika sprawdzana przez jego dotknięcie ręką nie jest miarodajna i nie mówi o sprawności instalacji. To temperatura w pomieszczeniu powinna być niezmienna, a nie temperatura grzejnika. Dlatego też nim stwierdzimy nieprawidłowość w funkcjonowaniu instalacji grzewczej powinniśmy najpierw sprawdzić jaką temperaturę ustawiliśmy przy użyciu głowicy termostatycznej.
Głowica termostatyczna to dość proste urządzenie. W jej wnętrzu znajduje się sprężysty metalowy mieszek wypełniony cieczą. Ciecz ta charakteryzuje się dużą rozszerzalnością cieplną i reaguje na zmiany temperatury otoczenia. Gdy temperatura otoczenia rośnie powoduje rozszerzanie się zawartej w mieszku cieczy. Wpływa to na wzrost ciśnienia cieczy wewnątrz mieszka, a w konsekwencji wzrost objętości samego mieszka. Wtedy naciska on na popychacz głowicy i pokonując opór sprężyny naciska na trzpień zaworu termostatycznego powodując w ten sposób zamknięcie zaworu. Gdy temperatura otoczenia spada, stygnąca w mieszku ciecz kurczy się, a skracający się mieszek przestaje naciskać na popychacz, który teraz jest wypychany przez sprężynę i zawór otwiera się. Grzejnik zaczyna grzać.
Głowica termostatyczna nie powinna być zabudowywana, ani zasłaniana zasłonami, czy też innymi przegrodami, które uniemożliwiają swobodny przepływ powietrza. Głowice termostatyczne mają oznaczenia odpowiadające temperaturze w pomieszczeniu. Nie są one wyskalowane w stopniach Celsjusza, gdyż głowica steruje pracą grzejnika w funkcji temperatury powietrza, które ją opływa, a nie w funkcji temperatury w pomieszczeniu, co mogłoby wprowadzać użytkowników w błąd. Z tego powodu producenci najczęściej oznaczają głowice tylko cyframi, które odpowiadają coraz wyższym temperaturom, bez podawania konkretnych wartości. Zainstalowane w naszych mieszkaniach głowice pozwalają na ustawienie temperatury w zakresie od + 16° C do 28°C. Podczas wietrzenia pomieszczenia, szczególnie zimą, głowice termostatyczne powinny być ustawiane do pozycji minimum, aby zapobiec podnoszeniu temperatury grzejników w momencie owiewania głowicy zimnym powietrzem wpadającym zza okna. Zabieg ten ograniczy straty ciepła podczas wietrzenia i zwiększy oszczędność energii. Poza sezonem grzewczym, kiedy na dłuższy czas wyłączamy ogrzewanie, zalecane jest ustawienie pokręteł głowic w pozycji całkowicie otwartego zaworu (najwyższa temperatura).
Opracował: Witold Król, Prezes Zarządu SM HUTNIK
2020.03.13