INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW PO BADANIACH SPRAWNOŚCI WENTYLACJI
Szanowni Mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowej „HUTNIK”
W związku z zakończeniem przeglądów instalacji gazowej i wentylacji w naszych budynkach mieszkalnych Zarząd Spółdzielni pragnie przekazać informacje podsumowujące wyniki badania wentylacji. Nasze budynki mieszkalne zostały wybudowane zgodnie z warunkami technicznymi i normatywami obowiązującymi w trakcie ich projektowania i budowy i w żadnym wypadku ich obecna konstrukcja i technologia wykonania, oraz obecny stan techniczny budynków nie są odpowiedzialne za sprawność wentylacji grawitacyjnej w naszych mieszkaniach.
Niewłaściwa eksploatacja mieszkań poprzez niewłaściwe korzystanie z ogrzewania i wentylacji może doprowadzić do znacznego zawilgocenia powietrza w mieszkaniu oraz kondensację pary wodnej (powstanie „punktu rosy”) na przegrodach zewnętrznych, zawilgocenie, i zagrzybienie na ścianach.
Objawy złej wentylacji:
- Nieprzyjemny zapach. Pierwszym objawem źle działającej wentylacji jest zazwyczaj nieprzyjemna woń stęchlizny obecna w pomieszczeniach oraz rozchodzenie się po całym budynku innych zapachów, np. oparów z gotowania lub dymu papierosowego.
- Parujące okna. Powodem do niepokoju powinna być też skraplająca się na oknach woda, zaparowane szyby oraz długo utrzymujące się po kąpieli krople wody na kafelkach.
- Wykwity pleśni. Najbardziej widoczną oznaką złego przepływu powietrza jest powstająca na ścianach pleśń i grzyb.
- Ciąg wsteczny. Pojawia się w przypadku źle działającej wentylacji.
- Niewidoczne objawy. Jest to m.in. złe samopoczucie domowników, bóle głowy, zmęczenie i inne objawy Syndromu Chorego Budynku.
W naszych budynkach wentylowanych w sposób naturalny (grawitacyjny) zanieczyszczone powietrze jest usuwane przez kanały wentylacyjne. Skuteczność ich działania zależy od siły ciągu, jaka jest wytwarzana dzięki siłom natury.
Naturalny ciąg kominowy powstaje dzięki różnicy gęstości powietrza wewnątrz budynku i w otaczającej go atmosferze. Gęstość powietrza zależy głównie od jego temperatury. Gdy gęstość powietrza wewnątrz budynku jest mniejsza niż na zewnątrz (w budynku jest cieplej niż na zewnątrz), wtedy ciąg jest prawidłowy.
Głównym powodem zaburzania siły ciągu kominowego w mieszkaniu są:
- brak dopływu powietrza niezbędnego do wentylacji; zbyt szczelne okna nie zapewniają odpowiedniej ilości świeżego powietrza, a grzewcze urządzenia gazowe powodują zasysanie go przez kanały wentylacyjne co również powoduje powstanie ciągu wstecznego;
- zabrudzone (niedrożne) kratki wentylacyjne.
W celu utrzymywania właściwej wentylacji w mieszkaniach Zarząd Spółdzielni zaleca:
- Kontrolować sposób nawiewu i wywiewu powietrza w mieszkaniu w celu utrzymania prawidłowych kierunków przepływu powietrza w kanałach wentylacyjnych w pomieszczeniach z wentylacją grawitacyjną (kuchnia, łazienka, toaleta);
- Kratki osadzone na wlotach do kanałów wentylacyjnych utrzymywać w należytym stanie (muszą być na tyle czyste, żeby zapewniały wywiew powietrza z mieszkania przez cały przekrój kanału wentylacyjnego;
- Zdemontować wentylatory mechaniczne osadzone we wlotach do kanałów wentylacyjnych. Wentylatory ograniczają praktycznie do „zera” jakąkolwiek naturalną wentylację grawitacyjną. Wentylatory mechaniczne mogą być zamontowane w kuchniach i aneksach kuchennych pod warunkiem podłączenia ich do oddzielnego (specjalnie do tego celu dedykowanego) kanału wentylacyjnego.
- Utrzymywać w mieszkaniu optymalną temperaturę w okresie grzewczym, gdyż im skuteczniejsza wentylacja mieszkania (tzn. im większa wymiana powietrza) tym większe zapotrzebowanie mieszkania na ciepło z grzejników. Dla utrzymania wymaganego przez użytkownika komfortu oraz optymalnych warunków temperatury i wilgotności powietrza w mieszkaniu należy:
- W okresie grzewczym lepiej ogrzewać mieszkanie (osuszać),
- Zwiększać skuteczność stałej wentylacji grawitacyjnej poprzez rozszczelnienie okien we wszystkich pomieszczeniach (w tym celu zaleca się usunięcie z górnej ramy okna fragmentu uszczelki, pozostawiając uszczelkę minimum 5 cm od narożników),
- Stosować tzw. mikro-rozszczelnienie, poprzez ukośne ustawienie klamek okiennych,
- W razie konieczności krótkotrwale wietrzyć mieszkanie poprzez otwarcie lub uchylenie okien (szczególnie w kuchni w trakcie gotowania). UWAGA: WIETRZENIE JEST TO INTENSYWNA I KRÓTKOTRWAŁA WYMIANA POWIETRZA, KRÓTKOTRWAŁA, PONIEWAŻ W CZASIE WIETRZENIA NASTĘPUJĄ BARDZO DUŻE STRATY CIEPŁA W LOKALU. W trakcie wietrzenia mieszkania poprzez uchylanie lub otwieranie okien należy pamiętać o zamknięciu zaworu termostatycznego grzejnikowego.
- W razie konieczności wykonać w każdym pomieszczeniu dodatkowo montaż jednego z rodzajów nawiewników w ramach okiennych:
- Nawiewniki higrosterowane,
- Nawiewniki ciśnieniowe,
- Nawiewniki sterowane ręcznie.
Na każde pomieszczenie z oknem powinien przypadać jeden nawiewnik.
19.11.2019 r.
Prezes Zarządu
Witold Król